Kötelmi jog

A kötelmi jog a polgári jog egyik alapvető területe, amely a felek közötti jogi kötelezettségeket és jogokat szabályozza. Ez a jogterület azokat a jogviszonyokat kezeli, amelyekben legalább két fél kötelezettségeket vállal vagy jogosultságokkal rendelkezik egymással szemben.

Magyarországi szabályozás

Hazánkban a kötelmi jogot a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) határozza meg. A Ptk. szabályozza a szerződések kötését, a szerződéses kötelezettségek teljesítését és a szerződés megszűnését. Részletezi a szerződési jogviszonyok létrejöttét, módosulását és megszűnését, valamint a felek jogait és kötelezettségeit. A szerződések köre igen széles, beleértve az adásvételi, szolgáltatási és egyéb típusú megállapodásokat is. A magyar jogrendszerben a kötelmi jog szabályozza az elszámolást, a kártérítést és más olyan eseteket, amelyek a szerződés megszűnéséhez vezethetnek.

Nemzetközi vonatkozások

Nemzetközi szinten a kötelmi jogot többek között az Egyesült Nemzetek Vásároltáru-szerződéseiről szóló Egyezmény (CISG) szabályozza. Az ilyen egyezmények célja a kereskedelmi tranzakciók szabályainak egységesítése különböző országokban. A CISG például a nemzetközi áruértékesítési szerződésekre vonatkozó szabályokat tartalmazza, beleértve a szerződések létrejöttét, az ajánlatot és elfogadást, valamint a teljesítési kötelezettségeket.

Alapelvek

A kötelmi jog alapelvei közé tartozik a szerződési szabadság, illetve a jóhiszeműség és tisztesség elve. Ezek biztosítják, hogy a felek szabad akaratukból kössenek szerződést, és tisztességesen járjanak el a jogviszony fennállása alatt. A jóhiszeműség elve például megköveteli, hogy a felek egymással szemben lojálisan viselkedjenek.

Jogi eszközök

A kötelmi jogi eszközök között szerepel a kártérítés, az elszámolás és a szerződésszegés orvoslása. Ezek lehetővé teszik, hogy a felek az esetleges vitákat vagy sérelmeket orvosolják, fenntartva a jogviszony érvényességét. A kártérítés például lehetőséget ad a sérült félnek, hogy anyagi kárpótlást kapjon az elmaradt teljesítés vagy szerződésszegés miatt.

Források:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1300005.TV
https://uncitral.un.org/sites/uncitral.un.org/files/media-documents/uncitral/en/19-09951_e_ebook.pdf

Oszd meg a tartalmainkat, ezzel is segíted a munkánkat!
Niki
Niki

A TOP•VA COO-ja, aki mindig tanul valami újat és szereti megosztani a tudását. Minden érdekli, amivel hatékonyabbá és egyszerűbbé lehet tenni a cégvezetést és jobbá az egyéni- és szervezetfejlesztést.

Articles: 36